Defekty (a iné)

Náš údel. Kto s ním ešte nemá osobné skúsenosti, nech sa prihlási. Pomôžeme.


Odchádzame oddýchnutí z bufetu po vyčerpávajúcom výšľape s bicyklom vrchovato naloženým batožinou. Bicykle stoja vzorne vyrovnané v stojanoch - jeden má prázdne zadné koleso.


Už nás čaká iba pár kilometrov zjazdu a konečne si dáme vysnívanú kávičku. Zadné koleso zrazu začne klepotať. Je prázdne. Náhradná duša, lepenie a vercajg sú v taštičke u kamaráta, ktorý práve o sto metrov nižšie zaľahol do zjazdového posedu. Hodinová prechádzka vedľa bicykla dole kopcom.


Sprava sa blíži hustý lejak. Ešte pár kilometrov a v najbližšej dedine ho prečkáme pekne v suchu. Už je cítiť prvé kvapky, treba šliapnuť do pedálov. Zadné koleso opäť začína klepotať.


Opúšťame obec niekde na Spiši. Už len vytiahnuť ten dvestometrový kopček lemovaný malebnými domčekmi so satelitmi na strechách. A je to tu zas. Pri oprave budem mať pomocníkov.


Dnes je deň D. Pred chvíľou som bicykel otáčal späť na kolesá už štvrtýkrát. Raz to bol duplák, predné aj zadné koleso naraz, vyťahujem z obidvoch klince. Ešteže som stretol toho cyklistu a kúpil som od neho dušu. Už som nemal ani čím lepiť. Dúfam, že tých pätnásť kilometrov do cieľa dotiahnem. (Nedotiahol som, ale o tom niekedy nabudúce).


To nevymyslíš, to je život.


No niekedy sú na programe aj iné zábavky. Pes zavesený na lýtku. Prasnutá vidlica zavarená svojpomocne v najbližšej dedine. Nezaberajúce päťkoliesko a kamarát, ktorý nešťastníka odtiahne dvadsať kilometrov do cieľa na špagáte. Zaseknuté sedemkoliesko a stále sa otáčajúce pedále - výborné do zjazdov. Bicykel vydávajúci občasné silné praskanie (pomôže trocha motorového oleja naliata do rámu cez sedlovku).

Stále platia cyklistické zákony. Defekt je vždy na zadnom kolese (niekedy aj naraz s predným). Špica praskne zásadne na strane od koliečka. Pokiaľ ráno vyrážaš proti vetru, po ceste späť sa vietor otočí.

Ale žiadnym iným dopravným prostriedkom neprejdeš taký veľký kus cesty a neprecítiš pritom okolie tak intenzívne ako bicyklom. Na kolobežke som zatiaľ nejazdil.

12 views

Tu môžete zanechať odkaz

© 2023 by Train of Thoughts. Proudly created with Wix.com